Tipy a rady

Přívlač

Prut
v délce (+ - ) 240cm, s citlivou špičkou, rozpětí v akci 20-150g.

Naviják
celokovový, ideální je s úpravou pro mořský rybolov s kvalitní brzdou, návin šňůry v délce min.100m s nosností 7-22kg

Jig
na kvalitni karabině s nosností o řád nižší než je pevnost šňůry nebo monofilového návazce.
Hlavičky 20,30,40.60g dle hloubky a síly driftu (barva hlavičky pokud možno červená) kulovitého či soudkovitého tvaru.

Správné "osedlání" jigu viz. obrázek


Někdy nutné z oka hlavičky odstranit barvu. Tež doporučujeme upravit kleštěmi krček jigu tak (zmačknout protihrot), aby nedocházelo k poškození plastové nástrahy.
Pokud je to možné, nastražujte twistery při pokojové teplotě (nejsou tak ztuhlé, stačí je nechat chvili v plastovém boxu na slunci), a to tak, že je jemným a opakovaným pohybem nasouváte na krček jigu.Technika lovu - zde platí heslo
" Kdo netrhá - nechytá !!! "

S nabízenými twistery obecně používáme jigové hlavy v červené barvě. Tato kombinace se nám osvědčila nejvíce. Chytat na podmořských horách a zlomech v hloubkách 10-35m pří nasazení jig hlaviček 80-100g možno i v hloubkách 40-60m. Po nahození nechat spadnout na dno a prochytávat sloupec 1-5m nade dnem. V zásadě stačí nechat pracovat drift (unášení lodi vlivem větru,mořským proudem, přílivem nebo odlivem). Další důležitá věc je, při záběru (při použití šňůry je cítit i to nejjemější potáhnutí) nesekat !!! V klidu pokračovat v pomalém pohybu nástrahy, ryba si ji sama velmi ochotně vezme a v zásadě ohne prut až do vody. Potom rázně zdolávat, ráda zajíždí do chaluh a obtížně se z nich dostává.
Výhodou těchto nástrah je, že v 90-ti% případů je berou ryby 50+, i když už to vzala treska Polak velikost 35cm na Ol Monster 10.5" (cca 27cm) .

Na polaky používáme ještě další metodu, která spočívá v tom, že jako v prvním případě necháme nástrahu dopadnout na dno, ale po jejim přizvednutí ode dna otočíme 2-4x pomalu kličkou navijáku (natočíme cca 1-3m šňůry) a poté pohyb zastavíme na 2-3s. Pokud záběr nepřijde, znovu 2-4x pomalu otočíme kličkou a znovu zastavíme na 2-3s. Takto prochytáme sloupec do 15m nade dnem. Pokud nepřijde záběr (bývá velmi razantní), odklopíme řadič navijáku a necháme dopadnout nástrahu opět na dno a celý postup opakujeme.

Další úspěšnou a ověřenou metodou, kterou se dají přelstít tresky obecné a keleří je zvedání a spouštění. Nástrahu s přiměřeně velkou jigovou hlavou spustíme pod loď až na dno. Poté otočíme kličkou navijáku tak, aby jsme měli nastrahu cca 1m nade dnem a zvedáním a skláněním špičky prutu udáváme rychlost a pohyb a nástraze. Záběr přichází zpravidla již po prvním či druhém přizvednutí. Ideální při tomto způsobu lovu je sonar (echolot), na kterem sledujeme aktuální stav rybí populace pod lodí. 


Vzhledem k tomu, že si nástrahy zakoupilo již značné množství rybářů kteří propadli kouzlu přívlače v Norsku, máme již informace, které hovoří o úspěšnosti těchto nástrah viz Napsali jste.
Jsou však i tací, kteří mnoho úspěchů nezaznamenali. A to bud´proto, že v místě lovu prostě ryby najeté nebyly, nebo prostě proto, že neměli „štěstí“ .
S tím prvím případem se toho jistě moc udělat nedá, ale ve druhém případě, jsem přesvědčen, že se jedná o nesprávnou techniku lovu.

Obecně tedy platí:
1) výběr vhodné lokality pro rybolov přívlačí, tedy hloubky mezi 5 – 30 metry, ideální jsou podmořské kopce a hrany. Ideální je, pokud jsou porostlé trávou a chaluhami
 
2) nástrahu vždy !!! nechat dopadnout na dno a po jejím přizvednutím ji nechat pracovat 1-3m nade dnem (platí hlavně pro tresku obecnou)
 
3) pří navíjení si uvědomit, že moderni navijáky mají převod často 5 či 6 :1. Je nutné aby nástraha se pohybovala ve vodě přirozeně tedy pomalu!! v mnoha případech stačí „jen“ držet prut !!!!
 
4) Po záběru (platí hlavně pro tresku polak) , který se jevi jako slabé potáhnutí, nesekat !!! v mnoha případech je velmi účinné zastavit čí „jít“ s nástrahou rybě špičkou prutu „naproti“. Ve vetšině těchto případu ryba nastrahu sebere a ujíždí ke dnu.
 
5) Na jaře a na podzim používat tmavé odstíny – black, blackberry,black sapphire, blueberry, junebug, black emerald, atd.
 
6) v létě nebo při jasné obloze a malé oblačnosti nasadit světlejší odstíny např. red bug shad, okeechobee craw, watermelon red, či magic atd.

Pevně věřím, že při splnění výše uvedených tipů a rad bude i Váš rybolov přívlačí v Norsku velmi úspěšný.

Pro názornost je zde vložena mapa mořskeho dna na které jsou červeně vyznačena místa s kde jsme zaznamenali nejvetší úspěchy při lovu tresky obecné a polak.

Ověřené uzly

perfektní uzel pro vytvoření smyčky

skvělý uzel pro spojení šňůry a vlasce

ověřený uzel pro navázání karabiny

 

 

There are no article to list in this category.