Lov polaků - Aure

   
(7154) Viewed

S nástrahami jsme chytali za slunečného počasí, ale i když bylo zataženo a velké rozdíly jsem nepozoroval. Podstatně větší vliv hlavně při lovu polaků měl příliv a odliv. Nejvíce záběrů bylo při přílivu. Když proudění přestalo, záběrů bylo minimum.  Při odlivu když zase voda začala proudit polaci začli brát, ale záběrů bylo o něco méně než při přílivu. Chytali jsme převážně v hloubkách maximálně do 30 m. 

V hloubkách do 10 - 15 m jsme používali červené hlavy 10g,ve větších hloubkách a při silnějším proudění červené hlavy (torpéda) 22 - 28g. Ideální stanoviště polaků je když je členité dno nebo jsou na dně rostliny. Nástrahu je třeba vést hodně pomalu. Polak bere dost opatrně. Záběr  nejdříve vypadá, jako kdyby šlo o zachycení nástrahy v trávě. Nesmí se zasekávat hned, ale asi po dvou až třech vteřinách. Po registraci záběru je dobré trochu sklopit špičku prutu, aby ryba mohla nástrahu dobře nasát a po dvou vteřinách zasekávat. Tento způsob se mi osvědčil a neměl jsem problém, že by mi ryba po záseku spadla.

Používám vláčecí pruty v gramáži 10 - 40g v délce 2,4 nebo 2,7 m. Osobně mám rát tvrdší rychlejší pruty, ale to si myslím je věc zvyku. Navijáky používáme klasické smekací přívlačové velikosti 30 - 40 s přední brzdou, je lepší pokud jsou v úpravě pro mořský rybolov. Při lovu polaků je důležité na lovné místo najíždět velmi potichu a na lodi se chovat tak, abychom nebouchali do trupu, nebo dávat pozor aby nám neupadla třeba olověná hlava na dno lodi. Na tyto zvuky jsou polaci dost citliví a okamžitě se schovají a trvá dost dlouho, než začnou brát. Na jednom místě chytíte někdy jen pár ryb a potom jste bez záběru.

Je třeba změnit stanoviště a na místo se vrátit později třeba za hodinu, protože polaci jsou zdoláváním ryb poplašení a chvíli trvá,  než začnou brát znova. To je jen několik postřehů z vlastních zkušeností. Co se týká nástrah, tak z nabízeného sortimentu nejvíc používáme nástrahy hnědé, zelené a černé barvy s různými glitry. Vyzkoušeli jsme i jiné barvy- červenou, modrou, fialovou a na každou jsme nějakou rybu chytili, ale ty nejvíce používané byly nejúspěšnější. Nejúspěšnější doba na lov polaků je konec dubna, květen a červen, ale i v dalších měsících se polaci dají ulovit.

Pokud se týká denní doby lovu, chytali jsme převážně dopoledne, nebo pozdě odpoledne od 17.00 hod do 21,00 hod a velké rozdíly v množství úlovků jsem nepozoroval. Je fakt, že na některých místech jsme dopoledne nechytli nic a odpoledne ano, ale to musí každý vyzkoušet sám. Je to velmi specifické. Snad tento článek některým kolegům rybářům pomůže k ulovení jejich vysněné ryby v Norsku. Zatím se mějte a těším se na další spolupráci Tomáš Špaček.