Lov tresky Polak

   
(12430) Viewed

Chytání polaků ve středním Norsku
Recenzi napsal Ing. Petr Lacina, Protivín

V poslední dekádě června 2011 jsme se vypravili do Lysoysundu. Nechci popisovat cestu ani ubytování .  Rád bych se však podělil a poznatky z rybolovu.

Cíleně jsme si vybrali tuto destinaci s tím, že budeme lovit především polaky.  Na mořských mělčinách mezi ostrovy  Melstein a Asen jsme jich již v předchozím roce nalovili značné množství výhradně přívlačí. Proto jsme se  vybavili nástrahami pro tuto techniku. Nakoupili jsme různé ripery,přívlačové pilkříky,rybičky s háčky, jigheady a twistery. Těsně před odjezdem jsem na internetu objevil  reklamu na twistery od firmy Betisbaits. Tak jsem koupil ještě několik sáčků ZOOM nástah.

Po příjezdu jsme netrpělivě vyrazili k ostrovu Asen.  Moře bylo klidné a tak asi 2 hodiny před vrcholem přílivu, jasno. Podle GPS navigace jsme najeli na 15 – 30 m měčiny. Po  předchozích zkušenostech jsme nasadili osvědčené 30 g jigheady  a 12 cm ripery.  Po několikerém náhozu jsem ucítil na prutu záběr a za několik okamžiků  se u hladiny objevilo zlatavé tělo nádherného polaka. Během hodiny jsme ve třech lidech ulovili 8 polaků. Pak však, jako když utne. Změnili jsme barvu i velikost riperů, ale k úspěchu to nevedlo.  Rozhodli jsme se změnit nástrahy.
 

mělčiny u ostrova Asen

Tehdy jsem si vzpomenul na internetové rady jak chytat na ZOOMy . Tak jsem si řekl : „zkus to na ně, když je tak chválí, za to nic nedáš“. Na 30 g jighead   jsem nasadil  15 cm Dead Ringer Junebug. Po náhozu jsem jej nechal dopadnout na dno  a pomaloučku jsem navíjel.  Najednou jsem měl pocit , že na prutu  nemám nic. Necítil jsem žádný odpor. To trvalo tak 2 – 3 vteřiny.  A pak to přišlo. Velice silné drbnutí a poté  se špička prutu  prudce ohnula k hladině . Zásek !…… a již řve brzda navijáku. Po zdolání následoval pohled na krásného polaka 80 cm. Tak….. a znovu. Opět stejný postup. Nahodit, pustit ke dnu a pomaloučku přitahovat.  Opět přišel ten pocit, že nic netáhnu a pak ten prudký výpad…

Nemíním popisovat, jak chytám jednu rybu za druhou. Pouze konstatuji, že všichni moji kolegové viděli mé úspěchy a hned se ptali? Na co to chytáš. Tak jsem jim doporučil ať si vezmou ZOOMy .  Poslechli.  Výsledkem bylo  76 polaků za den v čtyřech  lidech.

Ze zvědavosti jsem zkusil i jiné nástrahy ZOOM. Měl jsem dvě balení  Magnum II 22 cm Blueberry.  Výsledek byl stejný. Polaci na ně útočili se stejnou intenzitou, pouze se díky velikosti nástrahy snížil počet kusů kolem velikosti 50 – 60 cm a převažovali velikosti 70 – 90 cm.

Závěrem bych chtěl zdůraznit jeden poznatek. Při lovu s nástrahami ZOOM je třeba nechat nástrahu dopadnout ke dnu a pak velmi pomalu navíjet . Vydržet to nervově a nesekat ihned když se nástraha odlehčí, ale nechat to polaka dobrat.  Pak následuje  prudký záběr a to je ten okamžik, na který každý rybář čeká....Zásek!!

I letos jedeme do středního Norska, tentokrát   do destinace  Roan. Opět jsme se vybavili na lov polaků. V naší výbavě však naprosto převažují nástrahy ZOOM ve všech velikostech a barevných provedeních.

Vyzkoušejte to také.  Přesvědčte se, že moje slova nejsou výmysly, ale pouze zkušenost.

 Ing. Petr Lacina,  Protivín